FAQ

FAQ - Najczęściej zadawane pytania.

Masz pytanie związane z serwisem kosmos.ridika.pl albo z branżą kosmiczną w Polsce? Napisz do nas na kosmos@ridika.pl! Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

 

Poniżej lista pytań na które przygotowaliśmy odpowiedzi:


Jak można dodać ogłoszenie w portalu i ile wynosi opłata?

Ogłoszenie w portalu można dodac przy pomocy odnośnika [Dodaj ofertę pracy] dostępnego w dolnym menu. Nie pobieramy i nie będziemy pobierać jakichkolwiek opłat z tytułu umieszczania/edycji ofert. Dodatkowe zapytania związane z procesem prosimy kierować na nasz e-mail kosmos@ridika.pl

 

Jakie rozszerzone przedmioty, jakie studia i kursy muszę ukończyć by móc w przyszłości pracować w takich agencjach jak np. POLSA?

W więkości przypadków branża kosmiczna wymaga inżynierskich podstaw. Matematyka, fizyka i informatyka wydają się być naturalnym wyborem, należy jednak pamiętać że równie mocno poszukiwanymi specjalistami mogą być chemicy, elektronicy czy też biotechnolodzy. Wszystko zależy od ścieżki kariery którą wybierzemy.

Jednak powyższe pytanie dotyczyło dość szczególnego przypadku - agencji POLSA, dlatego też pozwoliliśmy sobie poszukać odpowiedzi u samego źródła.

Polska Agencja Kosmiczna jest Agencją rządową, której głównym zadaniem jest inicjowanie, przygotowywanie oraz wdrażanie założeń, głównych kierunków badań i programów rozwoju o istotnym znaczeniu dla interesu narodowego i gospodarki państwa w dziedzinie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Oznacza to, że nie jest ona instytucją badawczą lecz urzędem administracji Państwa, zasadniczą grupę jej pracowników stanowią urzędnicy. Dodatkowo w Agencji zatrudnieni są specjaliści z branży kosmicznej, lecz Ci mają doświadczenie naukowe i dydaktyczne z uczelni wyższych – profesorowie, doktorzy itd.

Stąd aby pracować w Agencji powinien Pan się zdecydować czy chciałby Pan realizować swe plany w części administracja państwowa – wtedy kierunki studiów w tym obszarze są właściwymi. W przeciwnym wypadku – starając się o zatrudnienie na stanowiskach eksperckich zasadnym jest ukończyć studia na kierunkach związanych z inżynierią kosmiczną i dalej w uczelni uzyskiwać stopnie naukowe. Aktualnie 2 uczelnie prowadzą takie kierunki w Polsce: WAT w Warszawie i Politechnika Łódzka. W bieżącym roku dołączą również UWM w Olsztynie i Uniwersytet Zielonogórski.